آموزش نحوه رنگ آمیزی چوب
رنگ آمیزی چوب

رنگ آمیزی مناسب چوب طی 12 مرحله به همراه معرفی راههایی برای پر نمودن فرورفتگی ها و ایرادهای احتمالی جهت دستیابی به رنگی یکدست ارایه گردیده است.

“رنگ آمیزی چوب

رنگهای پایه روغن، با ماندگاری طولانی و بدلیل ساختار ریز متخلخل، عمق نفوذ  بالایی به درون منافذ چوب دارند؛ در نتیجه زیبایی طبیعی چوب را حفظ می کنند.

رنگهای پایه آب نیز، رنگ زیبایی ایجاد نموده و بوی اندکی دارند و به راحتی قابل اعمال می باشند.  این رنگها به راحتی و با اضافه نمودن اندکی آب رقیق می شوند.

رنگهای پایه حلال، بعلت دارا بودن رنگدانه های اندک و با مدت زمان خشک شدن خیلی کوتاه، سطح پوشش وسیعی دارند.

12 مرحله برای رنگ آمیزی مناسب

 1. ابتدا قسمتی از چوب را که قابل مشاهده نیست و یا تکه ای از همان گونه چوبی را رنگ آمیزی نمایید.
 2. چوب را تمیز نموده و سطح آن را از هرگونه لک، کثیفی و گرد و غبار پاک نمایید.
 3. از سنباده استفاده کنید. هرچه درجه سنباده کمتر باشد، زبری سطح چوب سنباده خورده، بیشتر خواهد بود و در نتیجه رنگ بیشتری جذب چوب می شود و رنگ نهایی چوب نیز تیره تر می گردد.
 4. هرچه درجه سنباده بالاتر باشد، سطح نرم تری خواهیم داشت و به تبع آن میزان جذب رنگ کاهش یافته و رنگ نهایی مطلوب تری هم خواهیم داشت.
 5. اگر سطح صافی را رنگ می کنید، می توانید از درجه سنباده پایین تری استفاده نمایید. درجه 60 یا 80 برای برداشتن لکه ها و پس از آن سنباده درجه 100 یا 120 برای پرداخت نهایی کار، انتخاب مناسبی است.
 6. اگر میزان بینابینی از طیف رنگی مدنظرتان است، از سنباده بالاتر از 120 درجه استفاده نکنید.
 7. زمانیکه سنباده زنی تمام شد، سطح چوب را دستمال بکشید تا گرد و غبار حاصل از سنباده زنی پاک شود.
 8. رنگ خود را با استفاده از اسفنج، قلمو و یا تنظیف بسته به دستورالعمل کارخانه تولیدی رنگ، اعمال نمایید.
 9. رنگ را به آرامی و به موازات الیاف چوبی اعمال نموده و کل سطح را بصورت مساوی تحت پوشش قرار دهید.
 10. اگر از سرعت خشک شدن رنگ اعمالی روی چوب اطلاع ندارید، با دستمالی تمیز بصورت رفت و برگشتی روی سطح مورد نظرتان بکشید و از نحوه عملکرد رنگ مصرفی خود آگاه شوید.
 11. آگاه باشید که همیشه اضافه نمودن رنگ، آسان تر از برداشتن رنگ از سطح چوب است.
 12. زمانیکه به رنگ مورد نظر خود رسیدید، اجازه دهید خشک شود.

معمولا قسمت هایی از چوب که توسط بتونه پر شده اند، به سختی رنگ می گیرند و در صورت رنگ پذیری هم رنگ متفاوت تری نسبت به سایر بخشهای اصلی چوب دارند. می توان از پرکننده (بتونه) های از جنس ژل استفاده نمایید و مقداری رنگ را به آن اضافه نمایید. یا خیلی سخت نگیرید و اجازه دهید تا بتونه کار خود را انجام دهد و از میزان اختلاف رنگ نهایی چشم پوشی نمایید. چوبهایی مثل راش و توس کمی از نظر رنگ پذیری، بدنام هستند و یکنواخت و یکدست رنگ نمی شوند. استفاده از سیلرهای مخصوص چوب نیز، قبل از رنگ آمیزی می تواند مفید واقع شود. همیشه اول بخشی از چوب را که در معرض دید نمی باشد، امتحان نمایید. در صورتیکه چوب بطور یکنواخت رنگ نمی پذیرد، ابتدا از سیلر  استفاده نمایید. نتیجه غیرقابل باور خواهد بود. بطور معمول رنگهای تیره تر به علت دارا بودن رنگدانه، مقاومت و ماندگاری بالاتری دارند. توجه داشته باشید اگر تمام سطح چوب توسط سیلر پوشش داده شود دیگر منافذی برای جذب رنگ باقی نخواهد ماند. بدین منظور، می توانید کمی املاح معدنی به سیلر اضافه نموده و احتمال بروز مشکل را کاهش دهید. مجدد قسمتی از سطح چوب را که در معرض دید نمی باشد توسط سیلری که آماده نموده اید، امتحان نمایید. اگر رنگ تیره تری مد نظرتان است و بعد از اعمال سه دست رنگ نیز، همچنان رنگ تیره تری میخواهید، می توانید چند قطره رنگ سیاه از همان طیف رنگی را، به رنگ خود اضافه نمایید. بعد از اعمال رنگ، اگر یکدست هاردوکس روی آن استفاده شود بسیار مناسب خواهد بود، که معمولا هاردوکس از طیف براق تا مات یافت می شود.