معرفی گونه چوب سدار Yellow Cedar

سدر یا سدار زرد –  Yellow Cedar ، گونه اصل این درخت بومی امریکای شمالی بوده و به نام‌های

Pacific Yellow Cedar, Alaska Cedar و … نیز نامیده می‌شود البته گونه هایی مشابه این درخت نیز در کشورهای حاشیه دریایی مدیترانه رشد می نماید. و به علت بافت و معطر بودنش جزء سدار دسته‌بندی می‌شود. زادگاه اصلی آن کانادا بوده و معمولا در کنار نراد و هملوگ غربی رشد می‌کند. از مناطق جنوبی آلاسکا تا واشنگتن و اورگان جنوبی رشد کرده و معمولا در مناطق مرتفع ساحلی و بریتیش کلمبیا یافت می‌شود.

درختی همیشه سبز، با چوبی به رنگ زرد روشن تا قهوه‌ای روشن می‌باشد. دارای درون چوب به رنگ زرد روشن و برون چوب سفید متمایل به زرد، که به راحتی از درون چوب متمایز و قابل تشخیص نمی‌باشد. به مرور زمان به تیرگی می‌گراید. اگر در فضای بیرون استفاده شود در اثر هوازدگی یک لایه طوسی روی آن را می‌پوشاند.

درختی با الیاف راست‌تار، با سایز متوسط و طول 40-24 متر، قطر150-90 سانتیمتر و دانسیته 500 – 420 کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد. از بسیاری از سوزنی‌برگان بافت سخت‌تری دارد.

دارای تنه شیاردار، تاج به شدت مخروطی شکل، با شاخه های پراکنده  و افتاده و برگهای سوزنی شکل تیره و سبز- آبی است. در درختان جوان، پوست نازک و به رنگ طوسی قهوه‌ای؛ اما در درختان بالغ پشته متقاطع و باریک دارد. داخل پوست نیز بویی شبیه سیب زمینی دارد.

دارای ثبات ابعادی بسیار زیاد و در برابر هوازدگی، حمله حشرات و تماس با خاک مقاومت خوبی دارد به همین دلیل در نمای چوبی ساختمان ها، سازه های باغی و پرچین ها و گلدان های چوبی مورد استفاده قرار میگیرد. چوبی گران قیمت و مقاوم در برابر اسید و مواد خورنده می‌باشد با این وجود رنگ پذیری خوبی داشته و نمای نهایی آن بسیار دلنشین خواهد بود. سوزنی برگ امریکایی است که به علت جذابیت، دوام و برش‌خوری راحت مورد توجه قرار گرفته است. روغن طبیعی این چوب به آن ظاهری مشابه سطح پوشش داده شده می‌بخشد. ابزارخوری راحت هم با دست و هم با ماشین‌آلات دارد. به لحاظ ظاهری به دلیل کم گره بودن و سبک بودن این چوب گاهآ با چوب بالسا مقایسه می گردد.

این گونه به خوبی در خاکهای عمیق، کمی اسیدی و مرطوب رشد می‌کند. معمولا به عنوان تک درخت یا در دسته‌های کوچک رشد می‌کند.

این چوب جزو معدود چوب های سوزنی برگ کم گره می باشد و از لحاظ تقسیم‌ بندی در دسته چوب های کم گره یا بدون گره قرار میگیرد، دارای عطر بسیار دلنشینی هست که دلیل آن نیز صمغ خاص این چوب می‌باشد که در صنایع عطر و ادکلن سازی نیز به وفور استفاده می‌گردد.

کاربرد: در و پنجره های چوبی، کنده‌کاری و معرق ، قایق و کشتی‌سازی، نمای ساختمان، کفپوش چوبی، مصالح کف، مبلمان فضای خارج، آلات‌ موسیقی (فلوت و گیتار)، جعبه چوبی، ابزار مختلف ساخت و ساز، کابینت‌سازی، ساخت ماکت و نمونه های چوبی، پوشش چوبی سونا، ظرف‌های چوبی، پرگولا و سازه های نمای چوبی