پیچ چوب SPAX
پیچ چوب ، معرفی پیچ های مخصوص چوب

پیچ چوب

بطور معمول در دراز مدت، پوشش‌های محافظ گالوانیزه  پیچ های معمولی محافظت کاملی را از پیچ‌های فولادی، در برابر خوردگی در فضای خارج انجام نمی‌دهند. اکسید آهن (زنگ) نه تنها زشت است، بلکه برطرف کردن آن هم هزینه بالایی دارد  و در طولانی مدت عامل تخریب چوب خواهد بود ولي پیچ چوب نوع ديگري از اتصال را براي شما ايجاد مي نمايند.

یکی از مهمترین و ساده‌ترین ویژگی پیچ چوب، ایجاد اتصالات ساختاری است. خواص فیزیکی و مقاومتی این نوع پیچ‌ها، به گونه‌ایست که اتصالات ساختاری با بهترین حالت ایجاد می نماید. به این دلیل ساختار پیچ چوب باید استانداردهای سختگیرانه مهندسی و  با کیفیت را تامین کند. این نوع پیچ‌ها، از کیفیت بالا و فولاد مستحکم ساخته شده‌اند و برای رسیدن به مقاومت بیشتر، تحت تیمار حرارتی نیز قرار گرفته‌اند. پیچ چوب، از جنس فولاد (استیل)، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و یا برنج می باشند، که به طور کلی از ابتدا تا انتهای پیچ را پوشش داده‌اند. ظاهر ساختاری پیچ چوب، می‌تواند فریبنده باشد. زیرا آنها از پیچ‌های معمولی، نازک‌تر و برنده‌تر می‌باشند. ولی به دلیل شیارهایی که دارند، امکان نفوذ راحت و با قدرت بیشتر و بدون نیاز به پیش سوراخ را به درون چوب می‌دهند و اتصالات مقاوم‌تری را نیز ایجاد می‌نمایند. این پیچ‌ها، دو قطعه چوب را به راحتی و بدون نیاز به بست، بهم متصل می‌کند. با ترکیب استفاده از پیچ چوب و چسب، می‌توان به مقاومت بالاتری در اتصالات دست یافت. از طرفی دیگر، ساختار این پیچ‌ها امکان خارج نمودنشان از سطوح چوبی و نصب مجدد را نیز فراهم کرده است.  به علت ساختار این پیچ‌ها و عدم نیاز به دریل و یا چکش، شما از آسیب‌های وارده‌ی آنها به سطوح چوبی نیز در امان هستید. ذکر این نکته نیز ضروری است که برخلاف پیچ‌های معمولی، حتی اگر این پیچ‌ها در نزدیکی لبه قطعات چوبی هم استفاده شوند، امکان شکست چوب وجود ندارد. برای استفاده از این پیچ‌ها شما نباید حتما حرفه‌ای باشید، این پیچ‌ها مستحکم، کاربردی و در دسترس هستند و به همه (افراد معمولی) این امکان را می‌دهند تا به راحتی وسایل چوبی جذاب، کاربردی و ساده‌ای را بسازند. در حالی که هزینه هر یک از پیچ‌های مخصوص چوب، ممکن است بالاتر باشد؛ اما هزینه نیروی کار و نصب بسیار پایینی دارند.

برای استفاده از پیچ و مهره‌های معمولی، علاوه‌براینکه نیاز است چوب دو بار تحت پیش سوراخ قرار گیرد، اگر به درستی نصب نشده باشند نیز، منجر به شکستن چوب در حین نصب و یا بعد از آن و همچنین ایجاد اتصالات ضعیف می‌گردند. پیچ‌های معمولی بر خلاف پیچ چوب، در گذر زمان زنگ می‌زنند و ظاهر و نمای چوب را خراب می‌کنند.

پیچ چوب ضد زنگ